Chaty i chalupy v ohrožení! Zlodějům nastává oblíbená sezóna


2014-10-23 13:39:10


Vykradačům chat a chalup začíná opět velmi oblíbené období. Tradičně během podzimu končí chatařská sezóna a chaty i chalupy se tak znovu stanou pro zloděje lákavými. Každý rok od podzimu začínají případy vloupání do těchto objektů přibývat. „Rekreační objekty lákají zloděje zejména proto, že bývají obývány pouze sezónně, tedy od jara do podzimu, a mnohdy jsou situovány na odlehlých místech. Během zimních měsíců jsou velmi často zcela opuštěny a tedy bez kontroly,“ vysvětluje mluvčí policie Hana Štefflová.

Zlodějům navíc nahrává fakt, že jsou osady a chatařské kolonie na odlehlejších místech a nemusí si tak dělat těžkou hlavu třeba s hlukem při rozbíjení okna. „Nejčastějším způsobem vniknutí do objektu je vypáčení a rozbití skleněné výplně oken nebo dveří a vypáčení dveří nebo rozlomení zámku. Velmi často pachatelé pro překonání dveří nebo oken použijí předměty, které naleznou na pozemku u rekreačního objektu, jako jsou žebříky nebo různé nástroje k páčení,“ popisuje policejní mluvčí.

Zabezpečení chaty před zimní pauzou je tak rozhodně na místě. I když policie provádí kontroly, vykradením často nemůže zabránit. „Ačkoli policie v jednotlivých obvodech pravidelně kontroluje chatové a rekreační oblasti, není v jejích silách, aby uhlídala veškeré rekreační objekty. Je především na majitelích nemovitostí, aby svým preventivním jednáním svůj majetek ochránili před nenechavci. Vhodné je zvolit i nadstandardní zabezpečovací techniky a systémy jako například elektronickou zabezpečovací signalizaci nebo různé nástrahové detektory,“ dodává Hana Štefflová.

Právě elektronické zabezpečení je jedno z nejjistějších a navíc ani s ochranou takových objektů není z odborného hlediska žádný problém. „Možnosti jsou vlastně shodné jako v případě jiných, standardních. Instalace EZS, kamerové systému, připojení k našemu PCO. Toliko z našeho oboru elektronického zabezpečení. Službu PCO lze využívat sezonně za výhodnějších podmínek,“ říká ředitel společnosti High Security Luděk Bednář a dodává: „Systém je v podstatě modifikovaný (ústředna EZS, čidla PIR, komunikátor, klávesnice pro ovládání). Podstata je opravdu stejná, jedná se jen o počet použitých komponentů s ohledem na dispozice chaty nebo chalupy.“

Stejně jako v ostatních případech je ideálním řešením poradit se o konkrétním typu zabezpečení s experty. Společnost High Security nabízí služby svých specialistů v showroomu v Lobezské 1568/62 , který je otevřený každý den od 9 do 17 hodin. Zájemci tak mohou konzultovat už jasné dotazy přímo s odborníky.

Zdroj foto: PČR

Back to top