Podpořili jsme projekt na pomoc vážně nemocným dětem


2015-08-21 21:30:34


Majitel firmy High Security podpořil projekt, který pomáhá vážně nemocným dětem ve Fakultní nemocnici v Plzni. „Každý, kdo může, měl by pomáhat. Ale pomoc má podle mě smysl pouze v případě, že je cílená a člověk přesně ví, komu a jak pomáhá.“ S takovou myšlenkou šel majitel plzeňské bezpečnostní agentury High Security Martin Kotýk do charitativního projektu Vzpomínky na dětství. V jeho rámci vzniká kalendář, jemuž propůjčilo tvář dvanáct známých českých osobností. Výtěžek z prodeje kalendáře a fotoobrazů poputuje na jednotku intenzivní a resuscitační péče (JIRP) Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Plzni.

„Často mě oslovují lidé, abych přispěl na nějaké anonymní sbírky. Ale pro mě je podstatné mít pod kontrolou, kam mé příspěvky směřují. Proto jsem uvítal nápad Michala Steiningera ze společnosti Plzeňské želvy na vytvoření charitativního kalendáře, jehož výtěžek by pomohl těžce nemocným dětem,“ vysvětluje Martin Kotýk.

Získané finance pomohou pořídit lepší vybavení dětské jednotky intenzivní a resuscitační péče FN Plzeň, kde leží dětští pacienti v kritickém stavu nebo dlouhodobě či chronicky nemocné děti a malí pacienti po vážných úrazech a operacích. „Všichni jsme nebo budeme rodiče. Vážný úraz či nemoc může postihnout kohokoliv a ve vteřině se změní život celé rodině. Personál na dětské JIRP má neskutečně náročnou práci, chtěli bychom jim proto pomoci alespoň lepším vybavením,“ dodává majitel High Security.

Z výtěžku se konkrétně koupí nové postýlky pro malé pacienty. "Jedná se o batolecí postele, které jsou pojízdné, takže není problém s nimi zajet třeba až na operační sál nebo na jiná pracoviště, umístěná mimo naše oddělení, kde se provádějí některá specializovaná vyšetření. Další výhodou je snadná manipulace s postranicemi postelí, které se dají zasunout až na úroveň matrace, takže lékaři a sestry mají optimální přístup k pacientovi a mohou přímo na lůžku provádět např. různé zákroky, převazy, ošetřování, aniž by museli děti z postýlek vyndavat. Všechny tyto postupy jsou pak mnohem jednodušší a hlavně - pro malé pacienty méně zatěžující. Tento typ postýlek se dá ovládat elektronicky, dá se upravit výška lůžka a umožňuje lepší polohování pacientů než starší typy," popsala výhody Dana Maršalíková, staniční sestra oddělení. Jedna postel vyjde zhruba na 50 tisíc korun.

Kalendáři propůjčilo svoji tvář dvanáct známých osobností. „Jsou to všechno mladí lidé, kteří už ale mají něco za sebou a snaží se ve svém oboru patřit ke špičce,“ vysvětlila Iva Štolfová z agentury Green Diamond, jež kalendář produkuje. Zadarmo se pro kalendář nechali zvěčnit herečky Veronika Arichteva, Lucie Šteflová, Monika Timková a Nikol Štíbrová, jejich kolega Lukáš Langmajer, sportovci David Svoboda, Vladimír Darida a Denisa Rosolová, moderátoři Aneta Savarová, Jan Smetana a Lucie Váchová Křížková a tanečnice Anet Antošová.

Fotila je talentovaná plzeňská fotografka Dada Smith. „Každá osobnost byla úplně jiná a to mě na tom bavilo.  Fotografie vypovídají o jejich skutečné vzpomínce na dětství. Vzpomínku představuje hlavně autentický prostor, ve kterém jsme fotili. Známí lidé mají na snímku dvě role – dítěte a dospělého člověka. Snažila jsem se zachytit emoce u obou z nich. Pro vizážistku a hairstylistu bylo náročné osobnosti vždy na jednu fotku připravit. Měli jsme dva looky, dva účesy a dvě líčení,“ popisuje vznik netradičního kalendáře fotografka.

Martin Kotýk se samotného focení často účastnil: „Hodně mě zajímá i vznik samotného kalendáře. Jsem rád, že se podařilo vytvořit vizuálně velice podařené dílo, které může zdobit zdi kanceláří či domovů a zároveň pomůže dobré věci.“

Předprodej kalendáře bude spuštěn 1. září, kdy zájemci najdou jeho náhled na webových stránkách www.vzpominkynadetstvi.cz. Oficiální prodej pak začne 19. září slavnostním křtem kalendáře a dražbou fotoobrazů z něj.

Back to top