Zloději mají spadeno na garáže! Škody se šplhají vysoko


2017-11-12 15:54:45


Policie v Plzni v poslední době řešila zvýšený počet útoků zlodějů na garáže. Vzhledem k tomu, že je majitelé často využívají pro uskladnění nejrůznějšího sportovního vybavení, nářadí i dalších věcí, škody jsou poměrně dost vysoké.

"Policisté řeší přibývající případy krádeží věcí z řadových garáží," potvrzuje tisková mluvčí Městského ředitelství policie Plzeň Veronika Hokrová. Případy se objevily mimo jiné na Borech nebo na Doubravce.

Že si zloději mohou lupem opravdu hodně polepšit, dokládá jeden případ za všechny. Po vloupání do garáže na Borech zůstaly desetitisícové škody. „Pachatel z garáže v Univerzitní ulici odcizil horolezecké vybavení a stavební nářadí v současné hodnotě za necelých 52 000 korun," říká policejní mluvčí.

Podobně jako například u chat, zloději využívají toho, že majitelé je například nekontrolují každý den. I pro policii je tak poměrně dost těžké zloděje dopadnout nebo vypátrat odcizené věci. Většinou totiž není jasné, kdy přesně k vloupání došlo.

Policie proto stále častěji doporučuje kvalitní zabezpečení právě garáží. To může být mechanické nebo elektronické. „Elektronické zabezpečení sestává z ústředny, klávesnice, čidla detekující pohyb a vysílače GPRS pro přenos dat. Počet čidel závisí na dispozicích garáže, obecně ale může stačit jedno. Levnější je takzvaná drátová varianta, na druhou stranu bezdrátová varianta nevyžaduje zasahování do zdiva nebo používání lišt,“ říká Luděk Bednář, prokurista bezpečnostní agentury High Security, která se zabývá mimo jiné právě i zabezpečováním garáží.

Obecně elektronická ochrana garáže vyjde levněji, než pro jiné objekty. Důvodem je menší počet čidel, která jsou potřeba. A jak celý systém funguje? „Čidlo PIR detekuje pohyb v zabezpečené garáži, prostřednictvím vysílače buď přenese poplachový signál na pult centrální ochrany, nebo na telefon formou SMS. Oba způsoby, tedy oznámení na pult centrální ochrany nebo vyrozumění zprávami, je možné kombinovat. V případě připojení na pult centrální ochrany je výhodou okamžitý zásah výjezdové skupiny a následná informace klientovi,“ vysvětluje Luděk Bednář.

Zabezpečení garáží je výhodné nejen kvůli samotné ochraně majetku, ale také v souvislosti s případným pojišťováním garáží. Důkladné zabezpečení totiž mohou pojišťovny po klientovi vyžadovat.

Samotné objednání a instalace přitom proběhne velmi rychle. „Přímo instalace zabere čas v řádech několika hodin. Realizace může být zahájena do 48 hodin od objednání,“ uzavírá prokurista firmy High Security.

FOTO: ilustrační

Back to top