Prodloužený víkend nahrává zlodějům! Nedejte jim šanci


2014-05-07 07:31:31


Prázdniny, dovolené, ale už jen prodloužené víkendy nahrávají vykradačům domů i bytů. Nadcházející státní svátek řada lidí spojí s páteční dovolenou a volno si tak protáhne na celé čtyři dny. Experti ovšem varují, že už jen několik dnů, kdy jsou lidé mimo své bydliště, může zloděje zlákat. Navíc od začátku roku vykradených bytů a rodinných domů v Plzni dost přibývá.

Podle oficiálních policejních statistik bylo jen v Plzni od začátku roku za první tři měsíce vykradeno víc jak osmdesát bytů a rodinných domů. Ze statistik je evidentní, že ve zvýšené míře se zatím zloději zaměřují na rodinné domy, ovšem ani byty nejsou v bezpečí a také u nich už se škody po vloupáních vyšplhaly na víc jak milion. Celkově vykradači od začátku roku do konce března napáchali v západočeské metropoli škody za skoro tři a půl milionu.

Vykradení se dá předejít! „Zvažte instalaci elektornického zabezpečnovacího zařízení,“ radí policisté.

V souvislosti s rizikem případů vykradení stále opakovaně varují policisté. Mezi nejčastější rady patří například dobře uklizený pozemek, který nenabízí například nářadí, kterým by se dala rozbít okna nebo vypáčit dveře a další podobné rady. Jedním z nejefektivnějších způsobů je ovšem instalace elektronického zabezpečovacího zařízení, pohybových čidel, či kamerového systému.

„Systémů na zabezpečení domů, bytů chat a dalších objektů je nepřeberné množství. Zabezpečení mohou být klasická, taková ta nejjednodušší až po ta sofistikovaná. Zámky na dveřích nebo různé řetízky jsou jen krátkodobým řešením ve chvíli , kdy například odcházíme nakoupit nebo jen někam na procházku. Pokud ale odjíždí lidé na více dní a ví dopředu, že v objektu nebudou delší dobu, tak doporučujeme elektornické zabezpečení ,“ souhlasí Martin Sobotka, obchodní manažer společnosti High Security.

O tom, že se do obydlí někdo vloupal, pak majitel ví v podstatě okamžitě. „Systémy dávají převážně v dnešní době vědět už přes sms zprávy, to umí defacto každý systém. Potom jsou systémy, které informují případně i emailem, nebo volají přes pevnou linku. Starší systémy dávají vědět například jen zapípáním na mobilní telefo. Kromě instalace zabezpečení, nabízí naše společnost ostrahu formou připojení objektu k pultu centralizované ochrany. Taková služba pak maximálně zeefektivňuje ochranu svého majetku,“ vysvětluje Martin Sobotka.

 Zabezpečovací elektronické systémy mohou mít také audivizuální efekty. To znamená, že při vniknutí zloděje, se spustí siréna nebo maják. Při nejmenším mohou takové efekty zloděje takzvaně vyplašit.

Některé produkty navíc mohou majiteli bytu nebo domu dát vědět také už jen při pokusu o vloupání. Například ve chvíli, kdy zloděj rozbije okno, nebo se snaží do objektu vloupat dveřmi. „Je čidlo, které reaguje na tříštění skla. I to už systém majiteli dá vědět. Pokud se někdo bude vloupávat do dveří a je to zabezpečené magnetem, tak vešekrý pohyb těch dveří právě magnet zaznamená,“ říká manažer společnosti High Security.

Jen pro úplnost: v Plzni bylo od začátku roku do konce března vykradeno celkem 31 bytů a 53 rodinných domů. Policie eviduje také 15 případů vykradených chat v plzeňských chatařských koloniích.

Back to top