Zabezpečení areálů se vyplatí


2015-06-26 10:11:23


Sběrači kovů i odsavači paliv, ukradené pneumatiky nebo nářadí. Krádeže drobného i poměrně velkého rozsahu. To jsou problémy, se kterými se firmy v regionu velmi často musí vypořádat. Škody se mohou vyšplhat na desetitisíce.

Zvlášť pokud jde o odsávání nafty ze stavebních strojů nebo nákladních aut, zloději nebývají žádní troškaři. Aktuálně řeší doslova ukázkový příklad policie na Domažlicku, kde si zloděj vyhlédl zaparkované stroje v areálu jedné z firem. „Z neuzamčených nádrží zde zaparkovaných traktorů odcizil 410 litrů motorové nafty. Z nádrží traktorů zaparkovaných na odstavné ploše areálu odčerpal 1 000 litrů motorové nafty a z několika dalších pracovních strojů odcizil 290 litrů motorové nafty a dvě autobaterie. Poškozené společnosti tak způsobil celkovou škodu na odcizené motorové naftě a autobateriích 58 tisíc korun,“ popisuje mluvčí policie Dagmar Brožová.

Škodám před zloději se dá předejít. Dobré zabezpečení může zloděje nejen odradit, ale v mnoha případech i odhalit.

Příkladem jako z učebnice, jak obdobným případům předejít, může být i nedávno odhalený zloděj, který se zaměřil v jedné z firem na severním Plzeňsku na měď. Areál firmy je pod dohledem společnosti High Security a právě to se jí velmi vyplatilo. „Při noční obchůzce našeho pracovníka bylo nalezeno zhruba 65 kilogramů mědi, kterou měl v té době neznámý pachatel připravenou u oplocení objektu. Jeho včasným zásahem a následným vyhodnocením záznamu CCTV byl pachatel zjištěn a materiál zachráněn,“ popisuje případ ředitel společnosti High Security Luděk Bednář.

Rozdíly v zabezpečení klasických objektů a rozlehlých areálů nebo firem přitom zas tak velké nejsou. Nicméně i tak se vždy dá opatření takzvaně ušít klientovi na míru.

„Rozdíly mezi instalací EZS v budovách v podstatě není žádný, snad kromě počtu a druhu komponentů. Pro zabezpečení venkovních prostorů se využívají systémy s vlastním napájením, popřípadě infrazávory s doplněním vhodných kamer a záznamových zařízení. Nabízí se i použití fotopastí, nicméně je důležitá prohlídka místa střežení ve vztahu k použití vhodného druhu a značky. Klient si tím ušetří chvíle zklamání, které mohou nastat zakoupením levného zařízení,“ vysvětluje Luděk Bednář s tím, že postupy a způsoby zabezpečení bezpečnostní experti řeší s klientem přímo na konkrétním místě.

Back to top