Vykrádání domů je podle policejního žargonu celoroční záležitost. Podle současných čísel je situace v Plzni momentálně takzvaně vyrovnaná. V počtech vloupání do domů nejsou příliš velké rozdíly. Nicméně například v uplynulých měsících si zloději velmi oblíbili především okrajové části města.
Preventivní doporučení policie zní jasně. „Mechanické zajištění by mělo být samozřejmostí a dnes již naštěstí většina vlastníků nemovitostí investovala i do elektronického zabezpečení. V podstatě každý si může vybrat typ ušitý přímo pro jeho potřeby, ale sami kriminalisté elektronické zabezpečení doporučují pořídit. Elektronické zabezpečovací systémy jsou v dnešní době již finančně dostupnější a každý by si měl uvědomit, jak hodnotný majetek má uvnitř svého domu,“ uvedla tisková mluvčí policie.
V případě instalace elektronického systému by se měl majitel domu vždy poradit s odborníky. Záleží totiž i na tom, jak velký dům je, jaké má prostory nebo jak je členitý. „Dispozice střeženého objektu je velice důležitým faktorem při doporučení vhodného řešení. Pro vypracování seriózní cenové nabídky je nutná prohlídka místa, kde se bude elektronický zabezpečovací, popřípadě kamerový systém instalovat.Záleží jak na velikosti, tak na členění budovy, aby se zhodnotilo použití jednotlivých komponentů ve vztahu k představě klienta,“ říká Luděk Bednář, ředitel společnosti High Security s tím, že klienti firmy a zájemci o služby se mohou přijít osobně informovat do showroomu Protivloupání.cz v Lobezské ulici 1568/62.
Způsoby, jak vniknou zloději do domu, jsou různé! Pozor na přízemní a sklepní okna i balkony, varují kriminalisté.
Policii v Plzni se v posledních týdnech podařilo dopadnout dvojici zlodějů, která má na svědomí hned desítku vykradených domů v Plzni na Lochotíně. Pár sehraných vykradačů přitom ukázal přesně to, jak snadné je vlézt do domu přízemními okny. „Oba pachatelé vždy nejdříve vnikli na pozemek vybrané nemovitosti. Do domů se pak dostali poté, co poškodili přízemní okna, kterými vlezli dovnitř. Další děj se odehrával podle stejného scénáře. Nemovitost pachatelé prohledali a z ní odcizili vše, co mělo byť nepatrnou hodnotu,“ popisuje jejich praktiky policejní mluvčí Hana Štefflová.
Další z rizikových oblastí jsou balkony. „Souhlasím, že případů vniknutí do bytu či rodinného domu přes balkon přibývá. Technické řešení si umím představit a příliš by se nelišilo od standardních možností. Uvažujeme situaci, kdy jsou obyvatelé přítomni doma, zabezpečovací systém není dělen na sekce, a tak jej nelze aktivovat. Jak jsem již zmínil, lze učinit opatření, aby se o takové situaci vlastník dozvěděl dříve, něž pachatele přímo potká. Je vhodná kombinace mechanického zakrytí balkonu a především uvědomění si tohoto nebezpečí v každodenním životě,“ říká Luděk Bednář.
Zloději bývají navíc často velmi vynalézaví a dokáží se dostat do domu i přes střešní okna. Ani na to by tak majitelé domů neměli úplně zapomínat. Zvlášť, pokud bydlí na odlehlejším místě a okna na střeše jsou na straně domu, která není na první pohled vidět. I taková vloupání policie eviduje, ale za zmínku stojí nejspíš rekordní lup zloděje, který vloni vykradl dům ve Starém Plzenci. „Pachatel se dovnitř dostal střešním oknem a prohledal celý interiér. Když přišli kolem půl čtvrté odpoledne vlastníci domu, zjistili, že přišli o finanční hotovost 22 tisíc korun, 450 euro, cestovní pasy, šperky a hodinky, celkem za více než 93 tisíc korun,“ říká mluvčí policie.
I střešní okna je ale možné chránit. „Zabezpečit střešní okna lze přímo magnetickým kontaktem připojeným do celého systému, popřípadě bych to řešil prostorovým čidlem v rámci prostoru se střešními okny,“ dodává Luděk Bednář.